Copyright 2023 - POWER-SPORT.sk

Strongman FAQ

Čo sú to súťaže strongmanov?

Typická strongman súťaž sa skladá z disciplín. Prvé tri disciplíny kvalifikujú prvých osem pretekárov na tri finálne disciplíny. Je približne pätnásť rôznych disciplín a stále pribúdajú nové. Organizátor každej súťaže z nich vyberá tie, v ktorých sa bude súťažiť. Väčšina z týchto disciplín sú tradičné, storočia staré disciplíny, ktoré sú napríklad oddnes k videniu na škótskych „Highland games“ alebo na Baskitských závodoch v Španielsku. Variácie powerlifterských cvikov sú testom čistej sily.

Skladba disciplín musí byť vyvážená tak, aby nedochádzalo k uprednostňovaniu niektorých vyhranených typov pretekárov. Napríklad keď budú v súťaži dve tlakové disciplíny, budú zvýhodnení tí, ktorých doménou je vzpieranie alebo powerlifting. Ďalej je treba vziať v úvahu množstvo pretekárov. Optimálny počet je medzi 10 – 15 pretekármi. Vyšší počet by mohol zapríčiniť, že súťaž bude príliš dlhá.

Na najvýznamnejších súťažiach, ako napríklad na Worlds Strongest Man sa súťaží v dvoch dňoch, kde druhý deň je finálový. Jedny z najbežnejších disciplín sú popísane nižšie:

Farmers Walk (farmárska chôdza): pretekári nosia ťažké kufre vážiace okolo 110kg buď na stanovenú vzdialenosť a rozhoduje čas alebo na celkovú vzdialenosť.

Car Walk (chôdza s autom): Ide o vzdialenosť. Auto ma vyrezaný otvor v kapote pre hlavu rovnako ako v podlahe. Váha auta sa pohybuje okolo 350 – 400kg. Fínsky vynález.

Loading (nakladanie): časová disciplína. Pretekári musia preniesť na vzdialenosť okolo 15m päť ťažkých predmetov vážiacich medzi 100 – 150kg. Na hrudi prenášajú mechy s pieskom, ktoré nakladajú na korbu auta alebo na pripravenú platformu.

McGlashens Stones (McGlashenove kamene): časová disciplína. Ide o to preniesť (5 – 10m) a premiestniť päť ťažkých guľatých kameňov na pripravené barely. Kamene vážia 100 – 150kg. Tradičná škótska disciplína.

Truck Pulling (ťahanie kamiónu): časová disciplína. Rukami sa priťahujete na povrazom priviazané nákladné auro na vzdialenosť asi 30m. Ďalšou variantov je, že pretekár v špeciálnom postroji ťahá nákladné auto váhou svojho tela na stanovenú vzdialenosť.

Strongman FAQLog press / Stone press (Tlak s kladou /tlak s kameňom): silová disciplína. Buď sa nad hlavu tlačí/vzpiera postupne stále ťažšie bremená, alebo sa tlačí s rovnako ťažkým bremenom na počet opakovaní.

 

Hercules hold (Herkulov stisk): časová disciplína. Pretekár stojí medzi dvoma protismernými kladkami a snaží sa udržať napríklad dve rozbiehajúce sa autá, lietadlá...

 

Stone Lift (zdvih kameňa): silová disciplína. Ide o to, premiestniť do výšky ramien postupne stále ťažšie kamene. Baskická tradícia.

 

Log Throw/caber toss (hod brvnom): silová disciplína. Pretekári si oprú päťmetrové brvno o rameno, rozbehnú sa a potom ju vyhodia čo najväčšiu vzdialenosť. Škótska tradícia.

 

Weight throw (hod bremenom): silová disciplína. Do jednej ruke sa vezme 15 – 20kg ingot a úlohou je prehodiť ju cez tyč zavesenú vo výške.

 

Tug of war (preťahovanie lanom): disciplína, kde jeden pretekár vyradí druhého. úlohou je pretiahnuť súpera na svoju stranu.

Pole pushing (tlačenie s brvnom): disciplína, kde sa jeden pretekár vyradí druhého. Každý pretekár stojí na jednom konci brvna, na ktorej sú držadlá. Pretekár sa snaží súpera odtlačiť mimo vyznačenú zónu.

Crucifix (krucifix): časová disciplína. Pretekár drží v napnutých rukách dve jednoručné činky a snaží sa ich držať v tejto pozícii čo najdlhšiu dobu.

Car rolling (prevracanie auta): ide o počet prevrátení za daný čas.

A ďalej rôzne disciplíny založené na variáciách powerlifterských disciplín. Ako napríklad hummer tire deadlift (mŕtvy ťah s dlhou tyčou, kde na koncoch sú kolesá z auta hummer) alebo drepy s platformou buď s ľuďmi alebo s pribúdajúcimi sudmi na počet opakovaní.

Aká je história moderných strongman súťaží?

Súťaže Worlds Strongest Man sa konajú už od roku 1977. V roku 1995 sa konali na Bahamách, v roku 1994 v Južnej Afrike a v roku 1993 vo Francúzsku. Je to najslávnejšia a najvýznamnejšia strongmanská súťaž na svete. V 80 rokoch táto súťaž vyberala najsilnejších mužov z každej zeme. Teraz sa kvalifikujú pretekári z miestnych národných súťaží na túto súťaž.

BBC sa stala riadiacou silou v popularizácii strongmanských pretekov na celom svete. Trans World Internacional produkuje tieto závody pre BBC.

Ako vyzerá strongmanská scéna vo Fínsku a v iných krajinách?

Vo Fínsku sa koná každý rok asi desať medzinárodných súťaží. Medzi nimi European Hercules a Finnish Open. Ďalej je tu každý rok organizovaných mnoho miestnych regionálnych súťaží. Každý rok sa na Fínske majstrovstvá prihlási okolo 50 športovcov, to je hodne vysoký počet! Organizácia kvalifikácie prebieha dosť pomaly. Víťaz fínskeho majstrovstva má právo štartu na Worlds Strongest Man.

Športové arény vo Fínsku sú pripravené na tri už zmienené súťaže. Regionálne strongmanské súťaže prilákajú každoročne viac divákov než súťaže v kulturistike alebo powerliftingu. Možno je tento šport populárny aj v iných zemiach, ale neviem o tom.

 Strongman FAQKomu sa darí na strongmanských súťažiach?

Pochopiteľne, že sila je devízou každého pretekára. Nie je prekvapením, že sa na súťažiach darí powerlifterom, ale je treba aby pretekár mal aj atletické schopnosti. Ohromná explozívna sila v spojení s nutnou dávkou vytrvalosti v disciplínach ako je tlačenie alebo ťahanie rôznych objektov sprevádza pretekárov počas celej súťaže. Strongmanské súťaže si vyžadujú celú škálu rôznych schopností, ktoré je možné dosiahnuť špeciálnym tréningom. Ťažkí kulturisti majú oproti powerlifterom výhodu vo väčšej aerobnej kapacite.

 

Kto sú tí najlepší pretekári?

V 80siatych rokoch jednoznačne dominovali tomuto športu Bill Kazmaier (3 tituly Worlds Strongest Man) a Jón Páll Sigmarrson z Islandu (4 tituly). V roku 1989 zvíťazil Brit Jamie Reeves. V ďalších rokoch sa podarilo dobiť 3 tituly ďalšiemu Islanďanovi Magnusovi Ver Magnussonovi. Z ďalších významných pretekárov je potrebné zmieniť Holanďana Teda Van Der Parreho alebo Brita Garyho Taylora. Väčšina z týchto mužov ťaží zo svojej sily získanej v powerliftingu, sú veľmi vysokí (okolo 192cm) a ťažký (normálne okolo 135kg).

Bill Kazmaier opustil súťaže strongmanov na konci 80siatich rokov a Jón Páll opustil tento svet navždy, keď zomrel v roku 1992 v posilňovni, kde cvičil mŕtve ťahy. Bohužiaľ trpel slabosťou srdca, rovnako ako je sestra.

Ďalší významní strongmani:

Mafred Hoeberl – muž s najväčšími pažami, bol známi aj v kulturistickom svete. Na WSM v roku 1994 sa umiestnil ako druhý.

Joe Onosai – hráč amerického futbalu za Dallas Cowboys a bývalý powerlifter, Samojský zázrak.

Forbes Cowan – trojnásobný najsilnejší muž Škótska.

Gerrit Badenhorts – pôvodom z Juhoafrickej republiky. Trikrát vyhral majstrovstvá sveta v powerliftingu, v roku 1995 sa umiestnil druhý na WSM.

Riku Kiri – štvornásobný Fínsky majster. Dvakrát sa umiestnil tretí na WSM. Americký powerlifter Brian Batchelor ho považuje za jedného z piatich najsilnejších ľudí sveta.

Marko Varalahti – 206cm vysoký Fín, víťaz fínskych majstrovstiev, tretí z WSM 1995

Heinz Ollesh – obor (195cm , 160kg) z Nemecka a strongmanská hviezda súčasnosti.

Strongman FAQKtoré krajiny majú najlepších pretekárov?

Najsilnejší strongmani pochádzajú zo zemí ako je Island, Južná Afrika a Fínsko. Magnus Ver Magnusson, keď pretekal v roku 1995 na Finnish Open Championships povedal, že nikdy nevidel toľko silných pretekárov z jednej krajiny.

Ako sa dozvedieť o tomto športe?

Kupujte si kazety a rôzne iné médiá o strongmanoch. Brian Batcheldor napísal kompletnú reportáž z WSM z roku 1994. David Webster napísal históriu silných mužov a strongmanských závodov. V rôznych kulturistických časopisoch sa občas objaví zmienka o strongmanoch.

Stojí za pretekármi nejaká nadnárodná organizácia?

Práva na Worlds Strongest Man ma Trans World International (TWI). David Webster je organizátorom súťaží Strongest Man od roku 1977, po ňom prevzal túto úlohu Škót Douglas Edmunds, bývalý pretekár. Webster je v súčasnej dobe sekretár IFSA. Títo dvaja muži sú zodpovedný za vyberanie pretekárov na WSA a organizáciu pretekov.

V roku 1996 vznikla vo fínskych Helsinkách IFSA, ktorej prezidentom je Douglas Edmunds.

 

 

Autor: Tapio Ojanaho

Diskusia: http://www.ironfactor.cz/viewtopic.php?t=1391

zdroj: http://www.impulseadventure.com/weights/strongman.html

 

 

Pár poznámok od J_Dogga z fóra Ironfactor.cz:

McGlashen Stones sa skôr nazývajú Atlas Stones. Ďalšie disciplíny sú:

 Strongman FAQDuck Walk (kačacia chôdza): disciplína na vzdialenosť. Prenáša sa bremeno, ktoré je medzi nohami, preto je človek nútený chodiť ako kačka. Váha bremena sa pohybuje okolo 170kg.

 

Medley: kombinovaná disciplína. Napríklad v prvej časti sa prenáša barel na určitú vzdialenosť, následuje duck walk a nakoniec sa prevracá pneumatika.

 

Tire flip (prevracanie pneumatiky): pneumatika môže vážiť od 300 do cca 600kg, Môže sa počítať vzdialenosť, čas, počet prevrátení na čas.

 

Yoke (jarmo): odnáša sa na vzdialenosť

Timber Lift: Ide o to odniesť drevenú konštrukciu v napnutých pažiach na požadovanú vzdialenosť. Váha sa pohybuje nad 300kg.

Apollons Wheel (Apolónove kolesá): v disciplíne je cieľom vytlačiť na počet opakovaní nad hlavu činku vážiacu 166kg a s priemerom osy 4,8cm. Nevýhodou je, že kolesá sú privarené k ose, takže sa nehýbu.

Popularita strongmanských súťaží je obecne veľká na celom severe Európy, Kanade a USA. Veľkú popularitu majú aj v Poľsku odkiaľ pochádza viacnásobný víťaz WSM Mariusz Pudzianowski a mnoho ďalších významných strongmanov (Szczepanski, Dymek...), v pobaltských krajinách ako Litva (Savickas), Lotyšsko (Bergmains a ďalší), Estónsko (Murumets, Mitt, ...), Ukrajina a Rusko.

K strongmanom majú najbližšie powerlifteri. Mnoho z nich presedlalo na strongmanské súťaže. Stačí menovať Savickasa, Gillinghama, Bondarenka, Benedikta Magnussona, Zeňka Sedmíka alebo Briana Siderse. Ďalej kulturisti Nór Svend Karslen, Jón Páll Sigmarsson, Mariuzs Pudzianowski alebo Martin Štefl. Vzpieračom bol pôvodne Gary Taylor. Janne Virtanen bol zápasníkom sumo. Jan Bártl pred tým než sa stal strongmanom vrhal guľou.

Nie je náhoda, že dvaja viacnásobní víťazi WSM pochádzajú z malej zeme Islandu. Na Island majú silácke súťaže ešte staršiu tradíciu než v Škótsku. Už za čias Vikingov platilo, že chlapec sa stal mužom v tom momente, keď dokázal premiestniť nad hlavu kameň vážiaci 50kg, Vo vikingských dobách sa súťažilo v premiestnení ťažkých kameňov nad hlavu a aj ďalších silových disciplínach. Sledovanosť strongmanských súťaží na Islande je vysoká a bežne sú k videniu priame prenosy v televízii. Na súťažiach býva hojná účasť.

Zakladateľ WCE (World Class Events) včetne Worlds Strongest Man je Švéd Ulf Bengtsson.

facebook instagram google+ youtube