Copyright 2024 - POWER-SPORT.sk

Kentucky Strong: Cirkusová jednoručka: Technika a tréning

Premiestnenie a tlak s cirkusovou jednoručkou sú a vždy aj zostanú súčasťou súťaží strongman. Old school cvik je jedným z cvikov, ktorý sa na nich objavuje čím ďalej, tým častejšie. Je to super cvik hlavne pre niekoho, kto od prírody dokáže hodiť na rameno 75 – 90 percent svojej telesnej váhy a následne ju vytlačiť nad hlavu jednou rukou. Nanešťastie, väčšina z nás tak nadaných nie je. Veľa krát som videl pretekárov, ktorých tento cvik vyradil z boja o prvenstvo len preto, že buď nedokázali urobiť ani jedno opakovanie, alebo neboli dostatočne zruční na to, aby dali dostatočne primeranú váhu. Na druhej strane však veľa silných tlakárov (s činkou, kládou, axlom alebo čímkoľvek iným nad hlavu) pri tréningu na túto špecifickú disciplínu pohorelo a zranilo alebo si poškodilo rameno.

Čítať ďalej: Kentucky Strong: Cirkusová jednoručka: Technika a tréning

Farmárska chôdza - Farmers walk

Farmárska chôdza (farmers walk) je tradičná disciplína na strongman podujatiach, ktorá si vyžaduje silný chrbát a veľmi silný úchop. 
Farmárska chôdza sa prevádza chytením držadiel závaží do každej ruky, postavením sa a následnou chôdzou s týmito závažiami. Na profesionálnych podujatiach sa váhy pohybujú v rozmedzí približne od 265 libier (120kg) na ruku až do 400 libier (181.5kg) na každú ruku! Disciplína môže byť na vzdialenosť, čiže odniesť váhy čo najďalej s povoleným počtom položení alebo môže byť na danú vzdialenosť na najrýchlejší čas. Väčšinou býva táto disciplína na danú vzdialenosť, ktorú treba prejsť za čo najkratší čas a idú dvaja alebo viac pretekárov naraz.

Čítať ďalej: Farmárska chôdza - Farmers walk

Prevracanie pneumatiky - tire flip

Pokúsim sa vám popísať ako trénovať disciplínu prevracania pneumatiky (tire flip) pre maximálne výsledky.

Prvý krát čo som sa stretol s prevracaním pneumatiky na súťaži bolo v roku 2001. Bolo to na súťaži: „Washingtons Strongest Man“ s kvalitnou súťažnou konkurenciou. Jesse Marunde obsadil druhé miesto na Worlds Strongest Man v roku 2005, Grant Higa - Profesionálny strongman, Corey St. Clair – profesionálny strongman a mnoho ďalších. Táto súťaž sa konala asi rok alebo dva pred tým, než sa stali profesionálnymi pretekármi ale už vtedy boli na vzostupe.

Čítať ďalej: Prevracanie pneumatiky - tire flip

Strongman tréning

V dávnych časoch silákov sa sila merala jedným opakovaním, ktoré bolo dôkazom brutálnej sily. Média avšak takéto súťaže nudili, no závody silákov dokázali na ich požiadavky reagovať. Dnešné silácke súťaže majú pri svojich disciplínach zohľadnené vytrvalostné faktory. Je to iné ako v powerliftingu, kde ide o to zdvihnúť alebo zlyhať. Závody strongmanov trvajú v rozmedzí minút alebo dokonca hodín. Na strongman súťažiach ide o skĺbenie postoja, vôle, vytrvalosti a mobility s ťažkými predmetmi. Súťaž je testom atlétovej duše, keď povie po ukončení disciplíny „končím“. Keď sa prihlásite na strongman súťaž, je to pravý test vašich silových schopností a nezáleží na akej úrovni ako atlét ste.

Čítať ďalej: Strongman tréning

Strongman tréningový split

Tento článok sa bude venovať zostaveniu tréningového splitu pre strongman súťaže a bude zameraný na budovanie sily na mŕtvom ťahu, tlakoch nad hlavou a akúkoľvek inú strongman disciplínu. Stále slíchavam tú istú otázku od cvičencov: “Ako by som mal trénovať na súťaž strongmanoch?“ Na túto a mnoho ďalších otázok odpoviem v tomto článku.

Čítať ďalej: Strongman tréningový split

Ako na log press

Ťažké tlaky klády nad hlavu sú jednou z najpopulárnejších disciplín na súťažiach strongmanov. Videl som Jesse Marundeho zdvihnúť 370 libier vážiacu kládu nad hlavu s minimálnymi obtiažami. Zmyslom log pressu je niečo základné až primitívne, dostať veľký ťažký predmet nad hlavou.

Čítať ďalej: Ako na log press

facebook instagram google+ youtube