Copyright 2024 - POWER-SPORT.sk

Tréning v chlade?

Vonku zima jak v Ruskom filme. Cez deň sa teplota motá okolo nuly a v noci ďaleko pod ňou. V posilňovňi kam chodíš makať sa bohužial nekúri. Nejde karta? To ťa predsa nemôže nijak zastaviť! Prestaň sa vyhovárať, že sa nedá trénovať kôly zime.

 

Rozoberme si ako trenovať v zime. Zameriavam sa hlavne na silový tréning ale v pohode sa nasledovné princípy dajú použiť aj pre iné indoor a outdoor športy. A žiadne že nie!

Je ti zima? Studené počasie je však lepšie ako horúce. Nemáš žiadne bolesti hlavy z neúmerného tepla, pot z teba netečie prúdom. Prvých 5 minút je najťažších. Akonáhle sa ale zahreješ, už nebudeš cítiť chlad. To si pamätaj.

Teplo sa obleč. Jasné že hrubá mikina nerobí dobrotu per niektoré druhy cvikov ako napríklad predné drepy. Na sériu sa však dá s kľudom vyzliecť a po nej hneď na seba. Nie je problém. Čiapka je tiež super equipmentu v studenom počasí.

Zahrievacia rutina. Zahriaty sval sa nezraní tak ľahko ako studený. Zahrievacie série sú samozrejmosť, ale ty môžeš urobiť viac s 5 minútovým kardio tréningom.

 

Pár nápadov:

1, dynamický strečing, predkopávanie a zakopávanie bez záťaže prípadne s expanderom, drepy bez záťaže iba s váhou svojho tela, výpady vpred prípadne výpady do strán s váhou vlastného tela, krúženie ramien a pod.

2, komplex s činkou: prázdna oly tyčka – 3x silové premiestnenie zo stoja, 3x predný drep, 3x push press, 3x overhead drep. Opakuj na 3 až 5 sérii.

3, cviky s vlastnou váhou tela - ten najzákladnejší základ, ako napríklad Burpees

Pamätaj: cieľom je zvýšiť teplotu tela, zatiaľ čo zahrievaš svaly a kĺby. Zbytočne sa však veľmi neunav.

Skráť odpočinok medzi sériami. Nalož na činku a daj ďalšiu sériu. To ťa veľmi rýchlo zahreje. Pre príklad ak chceš dať 5s 5o so 100kg na drep, urob nasledovné bez dlhého odpočinku medzi zahrievacími sériami:

2s 5o 20kg

5o 40kg

3o 60kg

2o 80kg

Následne nalož 100kg a daj 5sérii po 5 opakovaní s prestávkami okolo jednej minúty. Ak nezvládaš a potrebuješ dlhšie prestávky, poprechádzaj sa po posilňovni.

 

Tréning v chalde?

 

Nešpekuluj a nelám si hlavu nad tým, že je zima a budeš chorý z tréningu alebo iné podobné nezmysly a výhovorky. Rozhodni sa a drž sa svojho rozhodnutia.

- Dodrž čas tréningu

- Najneskôr jednu hodinu pred tréningom sa nejdz

- Obleč sa na tréning hneď po jedle

- Priprav si veci

- Keď príde čas zdvihni zadok a choď na tréning!

 

Proste takto to urob a budeš v pohode!

facebook instagram google+ youtube