Ako funguje kofeín
Kofeín dokáže povzbudiť metabolizmus, ale tvrdenie že dodá telu viac energie a tým zvyšuje vytrvalosť, je nadsadené. Užitím kofeínu sa prirodzená únava iba odloží na neskoršiu dobu. Ešte v roku 2003 bol kofeín na dopingovej listine Medzinárodného olympijského výboru, pretože dochádzalo k jeho nadmernému príjmu (odpovedajúcemu až 13 šálkam kávy denne). V tejto chvíli už však na dopingovej listine nie je.
Šetrí glykogén
Jedna z komplexných štúdií o kofeíne ukázala, že doba po dobu ktorej došlo k fyzickému vyčerpaniu bola o 19% dlhšia v skupine užívajúcej kofeín ako v kontrolnej skupine bez koefeínu. Suplementácia kofeínom pred cvičením ušetrila až 30% svalového glykogénu. Ďalšia štúdia preukázala, že kofeínom je možné počas prvých 15 minút tréningu znížiť tzv. glykogenolýzu (tzn. rozklad glykogénu) až o 55% v zrovnaní s kontrolovanou skupinou bez kofeínu. Kofeín teda pomáha v priebehu cvičenia šetriť svalový glykogén. Aj keď kofeín mierne zvyšuje vylučovanie vody, tzn. že pôsobí diureticky, nebolo zistené a ani vedecky preukázané, že by spôsoboval nejakú výraznejšiu disbalanciu elektrolytov v organizme, ktoré by boli príčinou zníženia výkonnosti či poškodenia zdravia. Preto sa v kulturistike aj iných športoch používa ako celkom bezpečné diuretikum.
Kofeín a tuky
Kofeín má aj schopnosť podporovať spaľovanie voľných mastných kyselín, z ktorých sa uvoľňuje ďalšia energia potrebná k športovému výkonu. Podľa štúdii vykonanej na University of Guelph v Ontariu (Kanada) a uverejnená v Journal of Applied Physiology boli zistené vysoké hladiny epinefrínu u športovcov, ktorí pili vodu obsahujúcu 6mg/l kofeínu. Po namáhavom tréningu sa cítili menej unavení. Jedným z hlavných mechanizmov účinku je jeho priama väzba na tukové bunky, takže kofeín zamedzuje „pripojeniu“ ďalších molekúl na bunky s telesným tukom. Pokiaľ by sa na tukové bunky (tzv. adipocyty) viazali aj iné molekuly, mohli by podporovať vstrebávanie tuku do adipocytov a naopak vylučovanie tukov brzdiť. Na druhej strane kofeín stimuluje tukové bunky, aby odovzdávali viac tuku do krvného obehu. Tým sa tuk dostane do rôznych tkanív a tam sa potom mení na energiu. Kofeín taktiež chráni adipocyty pred ukladaním tuku zo stravy a tak bunkám umožňuje, aby sa zmrštili a tak vlastne prispievali k vyrysovaniu.
Kofeín stimulant úzčinkov NO?
Výskumníci z Hiroshima University v Japonsku tvrdia, že kofeín podporuje účinky oxidu dusnatého (NO). Mladým mužom podávali 300 mg kofeínu a následne im merali prietok krvi svalmi predlaktia. Zistili, že kofeín zvýšil rozšírenie ciev v predlaktí, čím sa zvýšil prietok krvi. Zvýšenie vysvetlili ako zosilnený NO účinok.
Ako zvyšuje pozornosť?
Schopnosť kofeínu podporovať zvýšenú pozornosť bola už dobre popísaná. Stimulačný účinok kofeínu na centrálny nervový systém spočíva v jeho funkcii antagonistu adenozínu. Adenozín je látka ktorá reguluje aktivity mozgu a riadi stav spánku a prebudenia. Kofeín blokuje špecifické adenozínové receptory v nervovom tkanive včetne mozgu a tak udržuje stav bdenia. Blokácia adenozínových receptorov môže byť taktiež príčinou zúženia krvných ciev a uvoľnenia tlaku migrény a bolesti hlavy. To taktiež vysvetľuje, prečo kofeín tvorí zložku mnohých analgetík.
Doporučené množstvo
Akú dávku kofeínu si teda dať, aby nás naozaj povzbudil a vydržali ste dlhšie v sedle bicykla alebo cvičili ešte intenzívnejšie pri tréningu v posilňovni? Dávka kofeínu, ktorá má podľa štúdií celkom preukázateľný vplyv na výkon, zodpovedá 5mg / 1kg telesnej hmotnosti (400 mg u 80kg športovca). Dávky používané v suplementoch sú síce nižšie, ale ich pozitívny vplyv je možné pozorovať ako pri námahe vytrvalostného typu, tak pri krátkodobejších výkonoch (napr. šprinty). Typická dávka predstavuje asi 100 – 200mg. Najväčší účinok sa prejaví 30 – 120 minút po podaní. Prostredníctvom telesných tekutín sa v tele distribuuje a následne sa metabolizuje a vylučuje močom. Priemerný polčas rozpadu kofeínu v organizme je 4 hodiny.
Autor: Ing. Ivan Mach, CSc. Aminostar
Zdroj: http://www.kulturistika.com/jak-funguje-kofein