Copyright 2020 - POWER-SPORT.sk

Ako funguje kofeín

Kofeín dokáže povzbudiť metabolizmus, ale tvrdenie že dodá telu viac energie a tým zvyšuje vytrvalosť, je nadsadené. Užitím kofeínu sa prirodzená únava iba odloží na neskoršiu dobu. Ešte v roku 2003 bol kofeín na dopingovej listine Medzinárodného olympijského výboru, pretože dochádzalo k jeho nadmernému príjmu (odpovedajúcemu až 13 šálkam kávy denne). V tejto chvíli už však na dopingovej listine nie je.

 

Šetrí glykogén

Jedna z komplexných štúdií o kofeíne ukázala, že doba po dobu ktorej došlo k fyzickému vyčerpaniu bola o 19% dlhšia v skupine užívajúcej kofeín ako v kontrolnej skupine bez koefeínu. Suplementácia kofeínom pred cvičením ušetrila až 30% svalového glykogénu. Ďalšia štúdia preukázala, že kofeínom je možné počas prvých 15 minút tréningu znížiť tzv. glykogenolýzu (tzn. rozklad glykogénu) až o 55% v zrovnaní s kontrolovanou skupinou bez kofeínu. Kofeín teda pomáha v priebehu cvičenia šetriť svalový glykogén. Aj keď kofeín mierne zvyšuje vylučovanie vody, tzn. že pôsobí diureticky, nebolo zistené a ani vedecky preukázané, že by spôsoboval nejakú výraznejšiu disbalanciu elektrolytov v organizme, ktoré by boli príčinou zníženia výkonnosti či poškodenia zdravia. Preto sa v kulturistike aj iných športoch používa ako celkom bezpečné diuretikum.Kofeín a tuky

Kofeín má aj schopnosť podporovať spaľovanie voľných mastných kyselín, z ktorých sa uvoľňuje ďalšia energia potrebná k športovému výkonu. Podľa štúdii vykonanej na University of Guelph v Ontariu (Kanada) a uverejnená v Journal of Applied Physiology boli zistené vysoké hladiny epinefrínu u športovcov, ktorí pili vodu obsahujúcu 6mg/l kofeínu. Po namáhavom tréningu sa cítili menej unavení. Jedným z hlavných mechanizmov účinku je jeho priama väzba na tukové bunky, takže kofeín zamedzuje „pripojeniu“ ďalších molekúl na bunky s telesným tukom. Pokiaľ by sa na tukové bunky (tzv. adipocyty) viazali aj iné molekuly, mohli by podporovať vstrebávanie tuku do adipocytov a naopak vylučovanie tukov brzdiť. Na druhej strane kofeín stimuluje tukové bunky, aby odovzdávali viac tuku do krvného obehu. Tým sa tuk dostane do rôznych tkanív a tam sa potom mení na energiu. Kofeín taktiež chráni adipocyty pred ukladaním tuku zo stravy a tak bunkám umožňuje, aby sa zmrštili a tak vlastne prispievali k vyrysovaniu.

KofeínKofeín stimulant úzčinkov NO?

Výskumníci z Hiroshima University v Japonsku tvrdia, že kofeín podporuje účinky oxidu dusnatého (NO). Mladým mužom podávali 300 mg kofeínu a následne im merali prietok krvi svalmi predlaktia. Zistili, že kofeín zvýšil rozšírenie ciev v predlaktí, čím sa zvýšil prietok krvi. Zvýšenie vysvetlili ako zosilnený NO účinok.Ako zvyšuje pozornosť?

Schopnosť kofeínu podporovať zvýšenú pozornosť bola už dobre popísaná. Stimulačný účinok kofeínu na centrálny nervový systém spočíva v jeho funkcii antagonistu adenozínu. Adenozín je látka ktorá reguluje aktivity mozgu a riadi stav spánku a prebudenia. Kofeín blokuje špecifické adenozínové receptory v nervovom tkanive včetne mozgu a tak udržuje stav bdenia. Blokácia adenozínových receptorov môže byť taktiež príčinou zúženia krvných ciev a uvoľnenia tlaku migrény a bolesti hlavy. To taktiež vysvetľuje, prečo kofeín tvorí zložku mnohých analgetík.Doporučené množstvo

Akú dávku kofeínu si teda dať, aby nás naozaj povzbudil a vydržali ste dlhšie v sedle bicykla alebo cvičili ešte intenzívnejšie pri tréningu v posilňovni? Dávka kofeínu, ktorá má podľa štúdií celkom preukázateľný vplyv na výkon, zodpovedá 5mg / 1kg telesnej hmotnosti (400 mg u 80kg športovca). Dávky používané v suplementoch sú síce nižšie, ale ich pozitívny vplyv je možné pozorovať ako pri námahe vytrvalostného typu, tak pri krátkodobejších výkonoch (napr. šprinty). Typická dávka predstavuje asi 100 – 200mg. Najväčší účinok sa prejaví 30 – 120 minút po podaní. Prostredníctvom telesných tekutín sa v tele distribuuje a následne sa metabolizuje a vylučuje močom. Priemerný polčas rozpadu kofeínu v organizme je 4 hodiny.

 

 

 
Autor: Ing. Ivan Mach, CSc. Aminostar
Zdroj: https://www.kulturistika.com/jak-funguje-kofein

facebook instagram google+ youtube