Copyright 2020 - POWER-SPORT.sk

Paleo stravovanie - môj príbeh

Všetci vieme, že základom zdravého životného štýlu je správne stravovanie. Osobne odpovedám na otázky tohto typu veľmi často. A keďže zvyčajne odporúčam paleo stravu, ďalšie otázky smerujú k paleo diéte.
 
 
Pokúsim sa vysvetliť v skratke, čo to paleo diéta vlastne je a podelím sa s vlastnou skúsenosťou:
Keďže sme geneticky veľmi podobní našim predkom, mali by sme sa stravovať tak ako oni. Na tomto základe je postavená paleo alebo paleolitická diéta.
Živili sa len tým, čo ulovili a nazbierali. Ich strava pozostávala z mäsa, rýb, nejakej zeleniny, ovocia, orechov, semiačok, vajíčok a zdravých tukov.
Museli sa prispôsobiť ročným obdobiam a podľa toho vyzeral aj ich jedálniček.
Ak by sme žili v ideálnom svete, povedal by som, že by sme mali jesť:
organické mäso zo zvierat, ktoré sa pasú na lúkach a majú voľný výbeh;
organickú zeleninu a ovocie, v závislosti od ročného obdobia; doplniť to o
nejaké orechy a semiačka. Samozrejme, nesolené a nepražené.
Vajíčka by boli len od sliepok, ktoré sa pasú vo voľných výbehoch.
Zdravý tuk vo forme napr. kokosového oleja, panenského olivového oleja, avokáda, atď.
 
Ale keďže od ideálneho sveta máme ďaleko, môžeme použiť len to, čo máme k dispozícii. Aj to je však lepšie, ako prejedať sa pizzou, fast foodom a pod.
 
Moja osobná skúsenosť:
Svoje stravovacie návyky som zmenil za posledných 5 – 7 rokov dosť radikálne. Na začiatku to bol prechod od bielych cestovín k celozrným. To isté platilo pre chlieb a ryžu. A videl som prvé výsledky. Vynechal som zo stravy sladkosti, fast food a začal som si pripravovať jedlo sám. A zaznamenal som ďalšie úspechy. Čo mi však vadilo, bol pocit nafúknutého brucha a pocit únavy po jedle, hlavne po obede. Doslova som si asi po 10 – 15 min musel aspoň na chvíľu ľahnúť, lebo som zaspával na nohách. A to som si myslel, že moja strava je dobre vyvážená. Konzumoval som rôzne druhy mäsa, zeleniny a napr. cestovín, no aj napriek tomu som bol po obede bez energie.
 
Zmena prišla, keď som spoznal ľudí z Crossfit komunity. Vďaka nim a knihám, ktoré sa mi dostali do rúk, som sa dostal k paleo stravovaniu.
Pomaly som začal zo svojej stravy vynechávať pečivo, neskôr prílohy: ryžu, cestoviny, zemiaky… Pridal som do jedálneho lístka oveľa viac zeleniny, hlavne tie druhy, čo som predtým ešte neochutnal.
Vyskúšal som Paleo “challenge” - 30 dní len paleo strava. Výsledky opäť na seba nenechali dlho čakať. Zrazu som mal dostatok energie. Pociťoval som únavu, ale to bolo skôr vďaka skorému vstávaniu, ako kvôli strave. Pocit nafúknutia zmizol. Schudol som. Celkovo som sa cítil oveľa lepšie.
Podobné (pozitívne) skúsenosti mali aj moji klienti, ktorí vyskúšali 30 dní paleo diéty.
 
Samozrejme, niektorí mali problém vydržať 10 dní bez pečiva. To len dokazuje, akí sme na pečive závislí. Áno, biely prášok je návykový, či už je to kokaín, cukor, alebo múka.
 
Paleo je životný štýl, ani nie tak diéta. Vďaka eliminovaniu lepku (gluténu ) zo stravy, sa mnohým ľuďom zlepšil zdravotný stav.
Znížil sa im cholesterol, zmiernili alergie, upravili sa rôzne hormonálne reakcie v tele.
Za týmto spôsobom stravovania je viac ako len schudnutie do plaviek. Pomáha to ľuďom žiť kvalitnejší život.
Najlepšie na tom je, že nebudete hladovať a prejedať sa. Je ťažké sa prejesť napr. brokolice.
Snažte sa vyvážiť stravu, tak aby ste pri každom jedlo skonzumovali bielkoviny (mäso), sacharidy (zelenina) a zdravé tuky (olivový olej, avokádo).
 
Mnohí športovci zmenili stravu na paleo a vidia úžasné výsledky. Pozrite sa napr. na Novaka Djokoviča (https://www.paleodietfoodlist.net/2011/05/novak-djokovic-gluten-free-diet-paleo/ )
 
Zvyčajné veci, ktoré fungujú, sú veľmi jednoduché. Mám pre vás malú výzvu. Dajte si 30 dní paleo stravovania. Vyskúšajte to. Dokážte mi, že sa mýlim, že sa nebudete cítiť lepšie, že nebudete vyzerať lepšie! Ja sa takto stravujem asi 3 roky. Niekedy som na seba prísnejší, niekedy si doprajem. Ale viac-menej sa stravujem paleo štýlom.
Na moju adresu padlo kopec výsmechu a narážok práve preto, ako sa stravujem. Je zábavné, že to bolo zo strany ľudí, ktorí mali nadváhu, prípadne nejaké zdravotné problémy.
 
Otestujte to. Dokážte mne, sebe, komukoľvek chcete, že viete zmeniť svoje stravovacie návyky na 30 dní.
 
Čo sa môže stať?
  1. Bude to fungovať a vy budete vyzerať a cítiť sa lepšie, alebo
  2. to nebude fungovať a vy len nebudete jesť jedlo, ktoré máte tak radi počas jedného mesiaca.
 
Vážne, nie je čo stratiť.
 
Autor: Manny Mima viac o Mannym na jeho Rebels Gym Prešov stránke
Zdroj: https://rebelsgym.blogspot.com/2011/06/paleo-stravovanie-moj-pribeh.html
facebook instagram google+ youtube